<<  Jún  >>

Jún

Klasická ochrana prírody

Zrušenie Správy CHKO Dunajské luhy

S ľútosťou Vám oznamujem, že s účinnosťou od 1.2.2019 minister životného prostredia ŽP zrušil Správu CHKO Dunajské luhy v Dunajskej Strede a pričlenil ju k Správe CHKO Ponitrie (nový názov: Správa CHKO Ponitrie a CHKO Dunajské luhy v Nitre. Rozhodnutie ministra z 15.1. 2019 je zdôvodnené takto: „ktorým sa z dôvodu racionalizácie činnosti Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky zrušuje Správa Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy v Dunajskej Strede“. Na základe tohto rozhodnutia ministra generálny riaditeľ ŠOP SR Martin Lakanda vydal Príkaz generálneho riaditeľa aj s novým organizačným poriadkom, ktorého súčasťou je príloha s pracovnými miestami. No a čuduj sa svete tá najpodstatnejšia personálna a organizačná zmena sa týkala našej Správy CHKO Dunajské luhy. Zo zoznamu systematizovaných pracovných miest zrušili pozíciu poľnohospodára, ktorú zastával Donát Álló, tiež starosta Vojky nad Dunajom a moju pozíciu krajinára. V rámci niektorých ostatných správ a ústredia v Bystrici zrušili pozície viazané na projekty (nechcem dehonestovať, ale zdá sa mi menej významné a ostatné úpravy boli skôr kozmetické-retušujúce tú hlavnú), ale aj vytvorili nové pozície, najmä u Slovenskej správy jaskýň. Dokonca to vedenie urobilo tak, že najprv predložili prvú verziu materiálu tejto zmeny, kde napr. moja pozícia ešte nebola vyškrtnutá a potom potajomky predložili odborárom druhú s poznámkou, že tam urobili len také malé gramatické a nepodstatné zmeny.  My ostatní sme o tej druhej verzii ani nevedeli, lebo ju rozposlali minulý týždeň v piatok s tým, že sú tam iba malé zmeny a stretnutie s odbormi bude v pondelok tento posledný januárový týždeň. Mňa si zavolali včera do Bystrice, nechápal som prečo, kde mi predložili na prevzatie „Oznámenie o prekážkach v práci na strane zamestnávateľa“ s tým, že to vyústi buď do Dohody o rozviazaní pracovnej činnosti, alebo Výpovede. Bol som v šoku, lebo toto som vôbec nečakal. Oznámenie som si neprevzal. Ak sa pamätáte v roku 2017 som sa spolu s Gabom Izsákom zúčastnil výberového konania na riaditeľa našej Správy, ale strana MOST-HÍD si tam dosadila svojho človeka-Máriu Vavríkovú. Po čase sme si na ňu z donútenia už aj trochu zvykli. Nevieme čo nám robila za chrbtom, priamo nám ale neškodila a do odborných vecí veľmi nezasahovala, lebo sa v nich nevyznala. Dokonca aj stanoviská nám podpisovala také, ako sme napísali, nesnažila sa vyvíjať nátlak na ich zmenu. Z nej sa teraz po novom stáva manažérka podpory riadenia.

Prečo zrušili práve pozíciu Donáta Álla a Michala Deraja? Donát Álló je exponovaný starosta Vojky nad Dunajom, opäť bol zvolený ( aj napriek tomu, že MOST-HÍD mu postavil vo voľbách protikandidáta, ktorý prehral o niečo vyše 20 hlasov) a kríži plány ľudí z pozadia MOST-HÍD v mnohých známych projektoch, akými sú neverending kauza kompa, tunel pod prívodným kanálom a spoločenstvo vlastníkov lesa Komposesorátu Vojka, ktorý ovládajú manželia Figurovci, btw. Kmotríkovi ľudia, ale silno prepojení aj na MOST-Híd. Chceli získať vyše milióna eur cez Program rozvoja vidieka a uliat si z nich, ale ja a Donát sme im to prekazili našou nekompromisnou advokáciou záujmov ochrany prírody a Donát navyše z pozície starostu aj podaniami na prokuratúru a políciu. Ja som bol na odstrel asi  kvôli tým odborným stanoviskám, ktoré skomplikovali, finančne predražili, až znemožnili rôznym podnikateľským skupinám a politikom z MOST-HÍD tunelovať eurofondy, ničiť chránené územia a prírodu ako takú, napr. Komposesorát Vojka, MVE Kamenín, obchvat Komárna a ďalšie. Všetko projekty za milióny EUR. Tiež im asi vadilo, že sa angažujem za Národný park Podunajsko a snažím sa ho prepašovať cez ŠOPku prostredníctvom projektov. Jeho prípadná existencia by im skomplikovala až znemmožnila mnohé plány v záujmovom území národného parku Podunajsko.

Osobne som z toho dosť otrasený, milujem svoju prácu v ŠOP SR, inštitúciu považujem za veľmi potrebnú a v rámci svojich možností som sa ju snažil pozdvihnúť, aby mala, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí autoritu a prestíž. Teraz píšem článok do Spravodaja Žitnoostrovného múzea v Dunajskej Strede k príležitosti 20. výročia založenia CHKO Dunajské luhy, ktoré sme mali minulý rok. Na koniec nadpisu ale musím pridať Rekviem.

Takže si hľadám novú prácu na poli ochrany prírody a životného prostredia a dúfam, že raz pominie táto falošná demokracia aj s jej normalizáciou a ešte mi bude umožnené vrátiť sa do ŠOPky dokončiť začatú prácu.

K môjmu životopisnému mottu dodávam: Žijeme, aby sme milovali dobro a spravodlivosť.

Odteraz mi posielajte mail skupiny ochranari na domácu adresu: derajovp@mail.t-com.sk

Napriek týmto nepríjemným správam Vám prajem pekný deň,

Mišo Deraj

Klasická ochrana prírody Autor:
02.02.2019

Tak trošku doplňujeme
Posúvame do Vašej pozornosti, keďže nie sú ľudia. Tak sa zapája do aktivít aj Paľo Petráš zatiaľ len dočasne do 13.3.2020 kontakt : pavel64petras@gmail.com mobil 0917 319 587
(22.04.2019)

Kde sa obrátiť pri probléme s živočíchmi
Sem vložte príslušný text vrátane HTML syntaxu alebo v prípade nevyužitia tejto časti všetko vymažte - teda vrátane tohoto textuSpráva Pieninského národného parku ulica SNP č. 57 061 01 Spišská Stará Ves tel.: +421 (0)52 4181071-3 fax: +421 (0)52 4822395 e-mail: pienap@sopsr.sk www.pienap.sk Kontakty pracovníkov!
(15.12.2017)

2002 (2002 hl.)